تبلیغات
اطلاعات روز بدنسازی - رواج داروهای نیروزا در ایران
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
بدن یازی چه جور ورزشیه


آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

شنبه 17 دی 1384
رواج داروهای نیروزا در ایران
گزارش «ایران» از رواج استفاده از مواد نیروزا در باشگاههای بدنسازی
اعتیاد از نوعی دیگر!
* با استناد به قوانین باشگاههای ورزشی مصرف مواد نیروزا ممنوع است
و غالب هورمونهایی كه توسط مربیان برخی باشگاهها توصیه می شود غیرقانونی است.

 

عملكرد باشگاههای پرورش اندام به تدریج از تیررس نظارتها خارج می شوند تا بدانجا كه در این مراكز تحت عناوین مختلف داروها و مكملهای غذایی و ورزشی كه عمدتاً به صورت غیرمجاز و قاچاق و بدون هیچ گونه نظارت بهداشتی وارد كشور می شوند در اختیار مصرف كنندگان قرار می گیرد بی آنكه به عوارض آنها توجهی شود. كارشناسان علمی و ورزشی از تبعات ناخوشایند اقتصادی و نتایج سوءجسمانی استفاده از این داروها می گویند و آن را زمینه ساز اعتیاد به موادمخدر می دانند. حال این پرسش مطرح است كه اگر این داروها و مكملهای غذایی برای این نوع رشته های ورزشی ضروری است چرا از طریق شبكه قانونی در دسترس افراد قرار نمی گیرد؟ از سوی دیگر چنانچه استفاده آنها برای ورزشكاران ممنوع اعلام شده، چگونه است كه انواع آن را براحتی در این باشگاهها می توان یافت.
استفاده از داروها و تقویت كننده ها برای افزایش كاذب قدرت بدنی به شكل روز افزونی بین ورزشكاران شایع شده است و در همه محورهای ورزشی سعی می شود كه به وسیله این مواد و سایر شیوه ها منافع ظاهری ولی زودگذر برای ورزشكار فراهم شود هر چند مصرف برخی از این مواد خصوصاً هورمونهای نیروزا برای ورزشكاران افزایش قدرت بدنی و توانایی عضلانی به همراه دارد اما به گفته منابع علمی تركیبات این داروها به گونه ای است كه نه تنها رشد طبیعی بدن را مختل می كند بلكه مصرف هر یك از انواع خوراكی و تزریقی آن باعث بروز عوارضی نظیر تغییر در میل جنسی، ناباروری، سرطان پروستات، بروز اختلالات رفتاری، كوتاهی قد، بروز صفات ثانویه جنسی زودرس، ریزش مو و دهها نوع آسیب می شود.
در این سوی قضیه بسیاری از مربیان بدنسازی اعتقاد دیگری دارند، آنها برخلاف این یافته های پزشكی و تشخیص زیانبار بودن مصرف این مواد اظهار می كنند كه این داروها قدرت تحمل و حجم توده عضلانی را افزایش داده و زمان بازگشت را در هنگام استراحت كاهش می دهد و به علاوه بر رشد ساختمان بدن كمك می كند.
در هر حال به رغم این ادعا، با استناد به قوانین باشگاههای ورزشی در تهران، مصرف موادنیروزا ممنوع است و غالب هورمونهایی كه توسط مربیان و مدیران برخی از این باشگاهها توصیه می شود غیرقانونی بوده و با اهداف بدنسازی مغایرت كامل دارد. اما سكوت قانون ونبود ماده و تبصره ای در این زمینه باعث گردیده كه تجویزهای غیراصولی پزشكان و مربیان این ورزش به رونق بازار سیاه وخرید و فروش غیرقانونی وتولید موادتقویتی و مكملهای غذایی تقلبی در كنار داروهای هورمونی كمك كند. تا آنجا كه برخی از این مواد نیروزا و مكملها كه از سوی هیچ سازمانی حتی در خارج از كشور مورد نظارت قرار نمی گیرند از طریق مرزهای تركیه و دوبی بطور قاچاق وارد كشور می شوند.
در مورد این نقض قانون باید به تصویب نامه هیأت وزیران در سال۷۰ اشاره كرد كه شرایط تأسیس باشگاههای ورزشی را بر شمرده بدون آنكه بند یا ماده ای را برای ممنوعیت و مقابله با مواد نیروزا در نظر بگیرد ضمن آنكه برخلاف اعتقاد متولیان تربیت بدنی كه بند۳ ماده۵۹ قانون مجازات را مرتبط با مصرف مواد نیروزا می دانند نارسایی و ابهام این ماده قانونی آن را در حد یك نوشته بی اثر خلاصه كرده است.
دكترپرهام هاشم زاده عضو كمیته هیأت مدیره پرورش اندام ضمن ارزیابی نظارت كم و بیش تربیت بدنی بر مراكز پرورش اندام، ضعف این نظارت را از یك طرف به نبود فدراسیون مستقل برای این رشته ورزشی می داند و از طرف دیگر آن را به سیاست كلی نظام و ارگانهایی نظیر شهرداری و سازمان تربیت بدنی در حمایت از اماكن ورزشی مربوط می كند به این صورت كه در راستای این سیاست تسهیلاتی برای تأسیس باشگاه در نظر گرفته شده تا جایی كه برخی در مكانهای نامناسب نظیر زیرزمین ها مجوز فعالیت وتأسیس باشگاه گرفتند. از آن سو شهرداری در مناطق مختلف شهری امتیازاتی برای فعالیتهای ورزشی قایل شده كه به نوبه خود بر نحوه كار و كیفیت این ورزش در قبال هزینه های دریافتی تأثیر گذاشته است.
در پاسخ به ادعای ورزشكاران مبنی بر نیاز بدنی آنها به تقویت كننده ها دكترهاشم زاده می افزاید: «به دلیل سیاستهای سازمان تربیت بدنی و بخش نظارت بر داروی وزارت بهداشت و درمان، بحث مكملهای غذایی به صورت جدی مطرح نگردیده و با آن در حد یك موضوع برخورد شده است. از سوی دیگر واقعیت نیاز ورزشكاران به این تقویت كننده ها از سوی مسؤولین مورد پذیرش قرار نگرفته در حالی كه در كنار داشتن باشگاه بدنسازی باید وجود این مكملهای غذایی را نیز پذیرفت. وی تأكید می كند وقتی دارویی متولی نداشته باشد ناخودآگاه زمینه سودجویی و تولید غیرمجاز آن فراهم خواهد شد.»
این مقام آگاه اضافه می كند: «به واسطه قیمت بالای مكملهای غذایی در مقایسه با قیمت ناچیز داروهای استروییدی در باشگاههایی كه افراد كم درآمد و قشر متوسط جامعه حضور دارند طبیعتاً استفاده از این داروها افزایش می یابد. در حالی كه در مراكزی كه مكملهای غذایی استفاده می شود مصرف داروهای هورمونی كمتر است.»
امادرمورد نیاز ورزشكاران به این مكملها دكتر خیرالله غلامی رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان اعتقاد دیگری دارد. وی می گوید : «نیاز به مكملهای غذایی و مواد تقویت كننده در اصل نیاز كاذبی است كه از طریق مربیان بدنسازی و برخی باشگاهها بر جامعه تحمیل شده است. بدیهی است چنانچه ورزشهای قهرمانی و آن هم در سطح تیمهای ملی نیاز و تمایل به مصرف این قبیل مواد دارند از مجرای قانونی و پس از مشورت با پزشكان متخصص می توانند اقدام به مصرف این مواد و یاحتی درخواست واردات موردی این تركیبات در صورت عدم وجود آن در داخل كشور را بنمایند.»

 

رئیس دفترتوسعه و تحقیق معاونت غذا و دارو خاطرنشان می سازد كه در بسیاری از تماسهایی كه با مراكز اطلاع رسانی داروها و سموم این معاونت از طریق جوانان و ورزشكاران به عمل آمده است آنها اغلب به این نتیجه رسیده اند كه كسب امتیاز مقطعی در یك مسابقه و یا افزایش موقت توده عضلانی ارزش پرداخت تاوان سنگین از دست دادن سلامت و تحمل عوارض جسمی و روحی غیرقابل برگشت مصرف این داروها را به هیچ عنوان ندارد.»
وی در مورد نظارت بر توزیع این داروها می افزاید: «توزیع این مواد از آنجا كه تحت نظارت وزارت بهداشت نیست و خودافراد اقدام به تهیه آن می كنند، وزارت بهداشت مسؤولیتی در قبال توزیع غیرمجاز آن ندارد.»
دكترغلامی ضمن قبول مسؤولیت وزارت بهداشت در این زمینه، نظارت بر باشگاههای بدنسازی را در حیطه وظایف دفتر پایگاه ورزشی قهرمانی و امور باشگاههای سازمان تربیت بدنی می داند. وی به جوانان و نوجوانانی كه به ورزش پرورش اندام روی آورده اند و درصدد افزایش قدرت بدنی و تناسب اندام هستند توصیه می كند قبل از مصرف هر نوع دارو یا مكملی كه اغلب به پیشنهاد همسن و سالان، هم باشگاهی ها و برخی مربیان باشگاهها جهت كاهش وزن و یا افزایش قدرت بدنی و یا آمادگی جهت مسابقات توصیه می شود عمل نكنند.»
نزدیك به یك هزار باشگاه بدنسازی در تهران و حداقل ۵هزار مركز پرورش اندام در شهرهای مختلف كشور وجود دارد. اغلب این باشگاهها نه تنها فاقد استانداردهای لازم هستند چه بسا به علت ضعف بنیه علمی جوانان و تمایل و علاقه آنها به تغییر شكل و فرم بدنشان، آنها را با تشویق به مصرف انواع و اقسام داروهای زیان آور در معرض خطرات جدی قرار دهند، این در حالی است كه نطفه اعتیاد پنهان در باشگاههای بدنسازی شكل می گیرد اما هیچ یك از دستگاههای اجرایی در آیین نامه داخلی شان مسؤولیتی برای مقابله با آن در نظر نگرفته اند. با این اوصاف آیا زمان تجدیدنظر در برنامه و سیاستهای سازمان تربیت بدنی به عنوان مرجع ذی صلاح در زمینه نظارت بر عملكرد و فعالیت باشگاههای بدنسازی فرانرسیده است؟

روزنامه ایران

Email:fathsport@walla.com

گروه ورزشی فتح


نوشته شده توسط مصطفی زحمتکش و حسین فتحی ساعت 11:01 ق.ظ موضوع مطلب :‌ مواد نیروزا و مكملها ,

ویرایش شده در شنبه 17 دی 1384 و ساعت 11:01 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari