تبلیغات
اطلاعات روز بدنسازی - بدنسازی مدرن
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
بدن یازی چه جور ورزشیه


آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

جمعه 9 دی 1384
بدنسازی مدرن
 
باشگاه های بدنسازی در نقطه مقابل ورزش باستانی
لطفاً مدرن باشید!

این ورزش برای بسیاری نماد مدرن گرایی است. به هرحال اگر هیچ جای زندگی مان مدرن نباشد، این یك قسم را كه می توان مدرن كرد!

 
محمد جماعت
وقتی از پله ها پایین می روی، در مقابلت سالن بزرگی قرار گرفته كه در آن پانزده، بیست نفری در حال تمرین اند. دور تا دور سالن پر از آینه های قدی است. به هر حال فیگور گرفتن، بخش اصلی بدنسازی است! بالاتر از آینه ها، عكس های بزرگی از قهرمانان این رشته ورزشی در حالی كه فیگور گرفته اند، نصب شده است. صدای یك آهنگ اكسیژن (همان دپس دپس خودمان!) فضای سالن را پر كرده است.
اگر فرصت كرده و در منطقه گشتی زده باشید، متوجه افزایش تعداد باشگاه های بدنسازی شده اید. محل هایی كه در سال های اخیر مورد توجه ورزش دوستان به خصوص جوانان و نوجوانان قرار گرفته است. این استقبال تا اندازه ای بوده كه در سال های نزدیك، بدنسازی به عنوان رقیبی برای فوتبال مطرح است. از قدیم تا الآن، منطقه ۱۴ را با فوتبال محلی و زمین خاكی می شناخته اند، اما در سال های اخیر، شرایط كمی تغییر كرده است تا آنجا كه به نظر می رسد اقبال عمومی به این ورزش در منطقه از فوتبال هم بیشتر شده و بدنسازی در حال تبدیل شدن به ورزش اول مردم محل است. البته هستند افرادی كه این رشته را باعث تضعیف ورزش باستانی در منطقه می دانند. حتی بعضی افراد، از باشگاه های بدنسازی به عنوان جایگزین زورخانه ها نام می برند. به هرحال، جهان به سوی پیشرفت حركت می كند و باید مدرن بود! جوانان می گویند كه دیگر حوصله گوش كردن به صدای ضرب و آواز مرشد را ندارند. آنها شاید آهنگ های جدیدتر را بیشتر دوست داشته باشند و باشگاه های بدنسازی، با این موسیقی متناسبتر باشد. البته این را بدنسازها می گویند، نه ما!
بیشتر مراجعه كنندگان باشگاه ها، جوانان و نوجوانانند. دانش آموز كاوه محمدی، حدود دو سالی می شود كه در این رشته فعالیت می كند. او می گوید: «اگرچه ورزشی مثل فوتبال از مد نیفتاده، اما دنبال كردن این رشته ورزشی و بازی با توپ، كمی قدیمی شده است. هركس هرجا می خواهد فوتبال بازی می كند، اما بدنسازی فرق می كند؛ هم ورزشی مفرح است كه باعث سلامتی افراد می شود و هم آنكه بدن را عضلانی و ورزیده می كند.»
كاوه در ادامه می گوید: «معمولاً افراد با هدف های مختلف به بدنسازی می روند. بعضی ها می آیند تا بدن هایشان عضلانی شده و هنگامی كه در خیابان راه می روند، مورد توجه دیگران قرار گیرند. این موضوع هم ربطی به بدنسازی ندارد؛ چون نگاه ها متفاوت است.»
اگرچه گسترش بدنسازی در منطقه قابل توجه بوده، اما در سایر مناطق هم شرایطی مشابه وجود دارد. همین باعث می شود تا بدنسازی مورد توجه همه قرار گیرد. موضوعی كه باعث می شود بدنسازی بار ورزش های همگانی را بر دوش كشد. حسین اویسی، قهرمان سابق كشور و یكی از مربیان برجسته بدنسازی در كشورمان ـ كه مربیگری باشگاه ستاره شرق تهران را هم برعهده دارد ـ با تأیید این موضوع می گوید: «بدنسازی به دلایلی باعث آشنایی و نزدیك تر شدن مردم به ورزش شده است. ورزش همگانی، فقط تمرین در پارك نیست، اما چیزی كه باعث گرایش جوانان پایین شهر و این منطقه به بدنسازی شده، نداشتن تفریح است. البته بحث دیگری را هم نباید فراموش كرد. در این مناطق، سابقه درگیری و تنش میان افراد بیشتر بوده است. در نتیجه، مردم به سوی ورزش هایی می روند كه كاربردی تر بوده و به آنها كمك بیشتری كند. ورزشی مثل بدنسازی این امكان را می دهد كه با افزایش توانایی های فیزیكی، بتوان در شرایط لازم مشكلات را حل كرد.»
 
چیزی كه باعث انتقاداتی به بدنسازی شده، اهمیت نداشتن برخی رسوم اخلاقی است. نكته ای كه در ورزش باستانی می توان آن را دید، اما در بدنسازی، افراد، بدون هیچ مشكلی ثبت نام كرده و به سرعت شروع به تمرین می كنند. معمولاً پیش كسوت هم جایگاه و تعریف چندانی ندارد. در حالی كه در سایر ورزش ها شرایط به این شكل نیست و پیشرفت، نیازمند سختی های زیادی است.
حسین اویسی در این باره معتقد است: «چنین فرهنگی را مربی باید ایجاد كند. او باید به شاگردش بیاموزد كه به بزرگ تر و قدیمی تر احترام بگذارد. ترویج چنین اموری برعهده مربی است.»
با وجود استقبال فراوان كه از بدنسازی شده، این رشته با مشكلات متعددی مواجه است. بیشترین بخش هم مربوط به مشكلات مالی است. چون فعالیت در این ورزش به بخش خصوصی محول شده است. وقتی در منطقه ۱۴ بگردیم، كمتر باشگاه بدنسازی غیر شخصی را می توان پیدا كرد. در نتیجه، كار در این زمینه به دوش بخش خصوصی است. یكی از مدیران باشگاه ها كه نمی خواهد نامش را بگوید، می گوید: «بیشتر مشكلات مالی است. تربیت بدنی كه در رأس ورزش كشور است، هیچ كمكی به باشگاه های بدنسازی نمی كند. معمولاً درآمدها كفاف هزینه ها را نمی دهد. به زودی قرار است مالیات هم بدهیم كه دیگر بدتر از قبل می شود. از سویی جوانانی هم كه مراجعه می كنند، با مشكل مالی روبرویند. اگر به باشگاه ها كمك شود، می توانند زمینه را فراهم كنند تا بیشتر اعضای جامعه به ورزش بپردازند. به هر حال مسئله را بگیرید و تا آخرش را بخوانید.»
وی ادامه می دهد: «بدنسازی، مادر ورزش هاست. در هر رشته ورزشی كه فعالیت داشته باشید، با بدنسازی سر و كار خواهید داشت. در حالی كه باید تسهیلاتی را فراهم كرد تا سرویس دهی بهتری صورت گیرد، شرایط عكس آن است.»وی از نگاه یك مدیر باشگاه مشكلات را می بیند. بنابراین می گوید: «بدنسازی ورزشی علمی است. به همین دلیل به منابع فراوانی نیاز است تا همگام با علم روز دنیا حركت كنی. همین هم باعث می شود تا بتوانی به ورزشكاران سرویس بهتری ارائه دهی. اما اكنون چنین زمینه ای فراهم نیست. هر فعالیتی هم كه صورت گرفته، شخصی و خودمحور بوده است.»
منظور او برگزار نشدن كلاس های مربیگری برای ارتقاء سطح دانش این افراد است. یكی از مسائلی كه باعث شده نگاه ها به بدنسازی چندان مثبت نباشد، استفاده از داروهای نیروزای غیرمجاز است؛ داروهایی كه باعث سرعت بخشیدن به روند عضلانی شدن بدن ورزشكار می شود. اگر چه در خیلی از موارد، نتایج معكوسی داشته و باعث لطمه زدن به سلامتی افراد شده است. محمد خمسه، مدیر اداره تربیت بدنی حوزه جنوب شرق می گوید: «یكی از مشكلاتی كه در سطح كلان كشور وجود دارد، استفاده از داروهای غیر مجاز است. برای حل این مسئله تلاش شده تا با بازرسی های مكرر از باشگاه ها، مانع از اتفاق شویم.»
ناصر حسینی كه حدود سه سال است در این رشته فعالیت می كند، می گوید: «استفاده از این داروها، به افراد بر می گردد. افرادی كه با هدف بزرگ كردن بدنشان وارد باشگاه می شوند، از هر وسیله ای برای این كار استفاده می كنند. این موضوع را هم نباید به كل جامعه بدنسازان تعمیم داد.»
آنچه در سال های اخیر باعث نگرانی اداره  تربیت بدنی بوده، بحث فضای باشگاه های بدنسازی است. خمسه در این مورد می گوید: «اصلی ترین مشكل منطقه، نداشتن فضاهای استاندارد است. مصوباتی در این خصوص وجود دارد كه باید بر اساس آنها عمل كرد. حتی باشگاه ها باید ترجیحاً در زیر زمین نباشند، اما چنین فضاهایی در این مناطق كمتر پیدا می شود. در نتیجه سعی كرده ایم به باشگاهی كه مدیران و مربیان خوبی دارد و مشكلاتی همانند استفاده از مواد غیر مجاز هم در آنها وجود ندارد، جواز موقت فعالیت بدهیم تا در این زمینه ها هم اقدام كنند. البته كسانی كه این مجوز را دارند، نمی توانند از وام های اداره كل و تخفیف های مالیاتی استفاده كنند.»
جمله آخر هم جواب مدیران باشگاه هایی كه از ندادن وام و تخفیف مالیاتی صحبت می كردند!
هرچه می گذرد، بر استقبال عمومی از بدنسازی افزوده می شود. این ورزش برای بسیاری نماد مدرن گرایی است. به هرحال اگر هیچ جای زندگی مان مدرن نباشد، این یك قسم را كه می توان مدرن كرد! پس، لطفاً مدرن باشید!

روزنامه همشهری

گروه ورزشی فتح


پنجشنبه ۵ آذر ۱۳۸۳ - شماره ۳۵

نوشته شده توسط مصطفی زحمتکش و حسین فتحی ساعت 12:12 ب.ظ موضوع مطلب :‌ پرورش اندام ,

ویرایش شده در دوشنبه 12 دی 1384 و ساعت 03:01 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari