تبلیغات
اطلاعات روز بدنسازی - هورمون رشد در بدنسازی < قسمت دوم >
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
بدن یازی چه جور ورزشیه


آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

سه شنبه 8 آذر 1384
هورمون رشد در بدنسازی < قسمت دوم >

 هورمون رشد در بدنسازی < قسمت دوم >

رونی کلمن قهرمان نامدار و افسانه ای جهان

اثر هورمون رشد بر متابولیسم سه گروه عمده مواد غذائی (كربوهیدراتها، پروتئینها و چربی) و مواد معدنی:

1- تأثیر GH بر متابولیسم كربو هیدراتها: هورمون رشد تجزیه گلیكوژن كبد و تشكیل گلوكز از ذخیره گلیكوژن كبد را افزایش داده و خوب گلوكز را نیز در اغلب بافتها كاهش می‌دهد. بدین جهت GH یك آنتاگونیست انسولین به شمار می‌رود. چرا كه همان طور كه گفته شد قند خون را از طریق كاهش مصرف آن بالا می‌برد.

2- تأثیر GH بر متابولیسم پروتئینها: هورمون رشد از طریق اثر بر روی سنتز RNA بر سنتز پروتئین تأثیر گذار است. این هورمون موجب افزایش سنتز انواع RNA می‌شود و در نتیجه RNA پیام آور افزایش یافته و سبب تحریك عمل پروتئین سازی می‌شود.GH موجب احتباس ازت و به وجود آمدن تعادل (+) نیتروژن در بدن و افزایش ساخت پروتئین سلولی می‌شود و می‌توان گفت كه GH فعالیت آنابولیك انسولین روی جذب آمینو اسید را كامل می‌كند.

3- تأثیر GH بر متابولیسم چربیها: هورمون رشد از طریق تجزیه تری گلیسریدها به اسیدهای چزب باعث افزایش اسیدهای چرب آزاد خون می‌شود. بدین ترتیب تأثیر GH بر روی سوخت و ساز چربی‌ها باعث افزایش تولید ستون نیز می‌شود.

4- تأثیر GH بر روی مواد معدنی: هورمون رشد با احتباس پتاسیم، فسفر و سدیم نیز موجب رشد سریع سلولی می‌شود. همان طور كه می‌بینیم GH با افزایش میزان قند و اسیدهای چرب خون، منبع انرژی جدیدی را در اختیار بافتهای بدن قرار می‌دهد. بنابراین موجب صرفه جویی در مصرف پروتئین بعنوان سوخت می‌شود و پروتئین برای وظیفه اصلی خود كه نقش ساختمانی می‌باشد به كار می‌رود.

GH از طریق هیپر تروفی hypertrophy موجب افزایش اندازه بافت عضلانی و همچنین از طریق هیپرپلاسیا hyperplasia باعث افزایش تعداد سلولهای عضلانی می‌شود كه البته هیچ هورمون استروئیدی قادر به ازدیاد سلولهای عضلانی نمی‌باشد و استروئیدها فقط قادر به افزایش حجم سلولهای عضلانی هستند. پس در اینجا یك تفاوت عمده بین استروئیدها و GH در افزایش كارائی عضلانی آشكار می‌شود. به همین دلیل است كه هورمون رشد یك عمل عضلانی سازی مضاف نسبت به استروئیدها دارد و همین مسئله باعث اهمیت یافتن GH به عنوان یك هورمون فوق‌العاده مؤثر آنابولیك می‌‌باشد چرا كه با استفاده از آن حرفه‌ای‌ها می‌توانند حتی تا حدودی ضعفهای ژنتیكی عضلانی بدن خود را اگر ناشی از كم بودن تعداد سلولهای عضلانی باشد، البته تا حد كمی بر طرف كنند. داشتن خاصیت هیپرپلاسیا هورمون رشد، با وجود تدریجی بودن باعث دگرگونی بسیاری در بدن خواهد شد.

بدین ترتیب حد اكثر حجم و قدرت عضلانی ممكن به دست می‌آید. یعنی همان چیزی كه در ورزشكاران حرفه‌ای می‌بینیم و در واقع هیچگاه حجم عضلانی كه با این سیستم به دست می‌آید نه تنها با یك رژیم غذایی كامل بلكه حتی با سیستم‌های دیگر دارویی(كه به طور مثال فقط در آنها از استروئیدها استفاده می‌شود) نیز می‌توان مقایسه كرد. چرا كه نتایج به دست آمده بسیار چشمگیر می‌باشد. بعضی از ورزشكارانی كه ادعا می‌كنند كه GH برای آنها در افزایش حجم عضلانی آنطور كه باید مؤثر نبوده ورزشكارانی می‌باشند كه GH را به تنهایی و برای كاهش درصد چربی و كسب آمادگی قبل از مسابقات استفاده كرده‌اند. یعنی همان چیزی كه بعضی از ورزشكاران در كشور ما انجام می‌دهند. همان طور كه اشاره شد مصرف GH بدون انسولین و هورمونهای تیروئیدها به دلایل ذكر شده تأثیر چندانی بر روند افزایش حجم عضلانی نخواهد داشت. همچنین از آنجایی كه ممولا این ورزشكاران برای آمادگی در فصل مسابقات در رژیم نسبتا كم كالری و كم كربوهیدرات به سر می‌برند این مسئله نیز می‌تواند باعث پائین آمدن سطح ترشح انسولین و هورمون تیروئید خود بدن باشد. بنابراین این مسئله نیز می‌تواند باعث كاهش نتایج آنابولیك حاصل از مصرف هورمون رشد باشد. از طرفی ورزشكاران معمولا در فصل آماده سازی برای مسابقات ممكن است از داروهای مقلد سمپاتیك (آدرنرژیك) مثل یاكلن بوترول برای چربی سوزی بیشتر همراه GH مصرف كنند

گروه ورزشی فتح

نوشته شده توسط مصطفی زحمتکش و حسین فتحی ساعت 12:11 ب.ظ موضوع مطلب :‌ مواد نیروزا و مكملها ,

ویرایش شده در سه شنبه 8 آذر 1384 و ساعت 11:11 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari